**********************************

Start / Artyści / Informacja o Artyście


Ryszard RABSZTYN
Ryszard  RABSZTYN - Four Reasons
Four Reasons
akryl na płótnie
(110x110)

dostępny w galerii
Ryszard  RABSZTYN - Ready to dead
Ready to dead
akryl na płótnie
(80x80)

dostępny w galerii
Ryszard  RABSZTYN - Amor fati
Amor fati
akryl na płótnie
(100x100)

dostępny w galerii
Ryszard  RABSZTYN - AM4
AM4
akryl na płótnie
(100x110)

dostępny w galerii
obrazów w galerii: 4


Ryszard RABSZTYN - informacja o artyście

Ryszard Rabsztyn tworzy, pisze swoje obrazy alfabetem Braille. Wyraża w ten sposób obecny stan swojego ducha. Otwarcie przyznaje się do swojej wiary co skutkuje zawartymi na obrazie tekstami z Pisma Świętego. Traktuje ów tekst jako formę afirmacji dlatego wielokrotnie powtarzane (zapisywane) słowa czy wersy mają głęboko zapaść w podświadomość autora.


"Otwórzcie oczy i popatrzcie na to, co możecie zobaczyć, nim zamkniecie je na zawsze".
A.Doerr, Światło, którego nie widać


Moja twórczość przechodziła różne etapy: od grafiki, przez rysunek, kończąc na malarstwie. Fascynacja malarstwem trwa stosunkowo niedługo, bowiem od roku 2010, kiedy to powstał malarski aneks do mojego dyplomu z rysunku. Po ukończeniu Akademii skupiłem się wyłącznie na malarstwie. Zafascynowałem się ekspresjonizmem i sztuką prehistoryczną ̶ oba te nurty w większym lub mniejszym stopniu przewijają się przez moją twórczość, zarówno poprzez formę, jak i treść.

Aktualnie w swoich dziełach skupiam się na piśmie hieroglificznym oraz alfabecie Braille`a. Staram się swoje obrazy bardziej „zapisywać” niż malować. W ten sposób wyrażam wszystkie swoje myśli i aktualne zainteresowania. Mam wrażenie, że tym samym moja artystyczna droga, w pewnym sensie zatoczyła koło. Lata spędzone w liceum plastycznym upływały bowiem na zgłębianiu technik grafiki, modelarstwa i liternictwa. Tęsknota za tymi dziedzinami sztuki objawia się w ich wzajemnym przenikaniu się w moim malarstwie.

W celu uzyskania zamierzonych efektów, nadal doskonalę mój warsztat, przez co każdy obraz to nowy eksperyment. Często też bardzo daleko "odchodzę" od tradycyjnego podejścia w malarstwie. To wynik ciągłego poszukiwania idealnej formy, jak również realizacji idei „malarstwa dla niewidomych”.

Ten ostatni projekt zrodził się kiedy skończyłem jeden ze swoich obrazów, wykonany wyłącznie kropkami uzyskanymi cienkopisem. Tym samym postanowiłem pójść o krok dalej i kolejne obrazy budować już tylko za pomocą samych kropek. Używając wszelkiego rodzaju farb i podłoża, kontynuowałem ów proces. Pchany ciekawością, co kryje się dalej, malowałem to, co aktualnie mnie interesowało. W pewnym sensie liczyła się tylko forma. Traktowałem swoją pracę nad obrazem jako pewnego rodzaju medytację, którą wówczas zaczynałem poznawać. Liczyła się więc przede wszystkim wytrwałość. Tworzyłem coraz większe i coraz bardziej skomplikowane kompozycje, by za każdym razem niejako udowodnić sobie, że nic nie jest w stanie mnie powstrzymać.

Jednocześnie rosło we mnie pragnienie stworzenia czegoś wartościowego, czegoś nowego i świeżego; kiełkował we mnie jakiś rodzaj idei. Przełom nastąpił w najmniej spodziewanym miejscu ̶ w autobusie, w którym moją uwagę zwróciło oznaczenie alfabetem Braille`a przycisku STOP. Dla mnie paradoksalnie, ów moment oznaczał nowy START. Od razu wiedziałem, że muszę poznać ten alfabet i zastosować go w malarstwie. Dalej chciałem stawiać tylko kropki na płótnie, ale teraz każda z nich miała konkretne znaczenie. Zdecydowałem, że będę malował, a w zasadzie pisał tylko w ten sposób. Idea stała się jasna: chcę malować dla niewidomych. Od tej pory mierzyłem się z problemem, jak "budować" obrazy, by osoby niewidome mogły swobodnie je czytać. Jednocześnie chciałem, by każdy obraz był atrakcyjny - również dla osób widzących. Idea ciągle ewoluowała i postanowiłem stworzyć coś na kształt zagadki - zakodowanej alfabetem Braille`a wiadomości, którą widz będzie zmuszony rozszyfrowywać niczym starożytne hieroglify. 


Zgodnie ze słowami świętego Augustyna :
"Wiara oznacza myśl obecną w duchu". Poprzez afirmacje staram się te myśli wyrażać w swojej sztuce. Maluję, pisząc o tym, w co wierzę.


Galeria Tadeo-Art Bielsko - Biała :: Obrazy :: Galeria sztuki :: Sprzedaż obrazów :: Malarstwo współczesne :: Antyki
Home | Obrazy | Artyści | Antyki | Kontakt | Regulamin | Polityka prywatności | Dane adresowe | Teraz online: 2