**********************************

Start / Artyści / Informacja o Artyście


Ryszard TYSZKIEWICZ
Ryszard  TYSZKIEWICZ - Las
Las
olej na desce
(95x42)

dostępny w galerii
obrazów w galerii: 1


Ryszard TYSZKIEWICZ - informacja o artyście

Ryszard Tyszkiewicz.
Urodził się w 1959 roku w Jeleniej Górze, po czym nauczył się mówić, pisać i czytać, trochę później malować obrazy. Ukończył przypisane mu przez system edukacji szkoły.
Studiował (uczył się) i praktykował u artysty malarza Jerzego Dudy-Gracza.
Nadal mieszka i tworzy w Jeleniej Górze, wystawiał swoje obrazy na 21 wystawach indywidualnych i 42 zbiorowych w kraju i zagranicą.


Jak sam o sobie pisze, tworzy z inspiracji Górami Olbrzymimi: Urodziłem się u stóp Karkonoszy. Ich widok, bliskość od zawsze działa na mnie hipnotycznie i jak karkonoskie mgły wdziera się z szumem i hukiem górskich potoków do moich obrazów. Pozostawiając ślad miejsc, w których jak gdyby namaszczony przez naturę, po wielokroć doznawałem niemal mistycznych przeżyć. I w innym miejscu, z okazji wystawy „Dyniopas Karkonoski” w Domu Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie (2016): Moją inspiracją jest miejsce, w którym żyję – Kotlina Jeleniogórska, Karkonosze. Ich skały, lasy, pola, góry, każde z nich mające własną historię, opowieść, bajkę. Szczególnie te ostatnie starałem się ożywić na moich obrazach. W ten sposób stworzyłem świat z jego własnym biologicznym rytmem, wprawianym w ruch nieznaną, tajemniczą siłą mojej – naszej – karkonoskiej krainy. Tym właśnie są te obrazy – bajką, tajemnicą, naturą ożywioną w niespotykany sposób.
Był uczniem Jerzego Dudy – Gracza. W 1980 roku, w tych zamierzchłych czasach, gdy do pracy twórczej konieczny był państwowy certyfikat, na podstawie przedstawionych prac i działalności artystycznej otrzymał z Ministerstwa Kultury i Sztuki uprawnienia do wykonywania zawodu artysty plastyka. Tworzy rzeźby, plakaty(m.in. do spektakli Krystiana Lupy „Pieszo” i „Pragmatyści”), ale przede wszystkim maluje. Swoje dzieła przedstawiał na 25 indywidualnych i kilkudziesięciu zbiorowych wystawach w Polsce i za granicą.
W ostatnich latach większość powstających obrazów poświęcona jest Dyniopasowi Karkonoskiemu – przetworzonej w autorskiej wyobraźni postaci Ducha Gór. (AAT)

***

Moją inspiracją jest miejsce, w którym żyję – Kotlina Jeleniogórska, Karkonosze. Ich skały lasy, pola, góry. Każde z nich mające własną historię, opowieść, bajkę. Szczególnie te ostatnie starałem się ożywić na moich obrazach. W ten sposób stworzyłem świat z jego własnym biologicznym rytmem, wprawianym w ruch nieznaną, tajemniczą siłą mojej – naszej – karkonoskiej krainy. Tym właśnie są te obrazy – bajką, tajemnicą, naturą ożywioną w niespotykany sposób.
Dyniopas zajmuje pośród moich obrazów szczególne miejsce. Jego postać, choć nie jest w pełni niezmienna, to wyraża pewnego rodzaju trwałość i przywiązanie do natury. Dyniopas, choć może być odczytywany jako wyraziciel bardziej uniwersalnych wartości niewątpliwie zrodził się w Karkonoszach. Z tymi górami oraz z otaczającą je naturą jest także nierozerwalnie związany. Choć z początku Dyniopas sam doglądał swojej trzódki, wkrótce dołączyły do niego inne postacie, wyrażające różne aspekty natury oraz cyklu życia. Istoty te choć zrodzone z zupełnie realnych i namacalnych Karkonoszy tworzą swoją własną, widmową wersję gór i dolin, duchowy równoległy wymiar.


Galeria Tadeo-Art Bielsko - Biała :: Obrazy :: Galeria sztuki :: Sprzedaż obrazów :: Malarstwo współczesne :: Antyki
Home | Obrazy | Artyści | Antyki | Kontakt | Regulamin | Polityka prywatności | Dane adresowe | Teraz online: 4