**********************************

Start / Artyści / Informacja o Artyście


Franciszek STAROWIEYSKI
Franciszek  STAROWIEYSKI - -
-
pastel na papierze
(30x49)

dostępny w galerii
Franciszek  STAROWIEYSKI - Grabarze, projekt scenografii teatralnej
Grabarze, projekt scenografii teatralnej
pastel węgiel papier pakowy
(56x76)

dostępny w galerii
Franciszek  STAROWIEYSKI - -
-
kredka na papierze
(21x29)

dostępny w galerii
Franciszek  STAROWIEYSKI - -
-
kredka papier
(21x29)

dostępny w galerii
Franciszek  STAROWIEYSKI - -
-
kredka papier PRACA DWUSTRONNA
(21x29)

dostępny w galerii
Franciszek  STAROWIEYSKI - Salome 2
Salome 2
rysunek papier
(29x18)

dostępny w galerii
Franciszek  STAROWIEYSKI - -
-
ołówek kredka na papierze
(59x42)

Franciszek  STAROWIEYSKI - Autobiografia (5 kart) i rysunek
Autobiografia (5 kart) i rysunek
ołówek, rękopis ozdobny A4
(21x29)

Franciszek  STAROWIEYSKI - -
-
rysunek papier
(21x29)

obrazów w galerii: 9


Franciszek STAROWIEYSKI - informacja o artyście

Urodził się 8 lipca 1930 roku w Bratkówce koło Krosna, zmarł 23 lutego 2009 roku w Warszawie. Pochodził ze szlacheckiej rodziny, pieczętującej się herbem Biberstein. Podczas wojny, wraz z rodziną, przeprowadził się do Krakowa. Studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni Wojciecha Weissa i Adama Marczyńskiego (1949-52), a następnie w ASP w Warszawie w pracowni Michała Byliny, gdzie uzyskał dyplom w 1955 roku. Znany jest również pod pseudonimem Jan Byk.

Grafik, malarz i scenograf. Posługiwał się bogatą ornamentacją, posiadał indywidualny system znaków, w którym nierzadko na plan pierwszy wysuwał motyw przemijania. Jeden z "kultowych" polskich artystów współczesnych. Autor licznych plakatów teatralnych i filmowych, np. "Idy marcowe" J. Kilty`ego (1968), "Życie rodzinne" (1971) i "Iluminacja" (1973) Krzysztofa Zanussiego, , do "Białego małżeństwa" T. Różewicza, "Portretu Doriana Graya" J. Osborne`a, oraz grafiki książkowej, m.in. ilustracji do "Karnawału" Stanisława Dygata (1968), projekty scenograficzne dla teatrów i telewizji; grafika artystyczna, malarstwo olejne i ścienne.
Stworzył oryginalny surrealistyczno-groteskowy styl wypowiedzi plastycznej; jego twórczość cechuje ogromna fantazja, rozmach, zmysłowość, fascynacja ciałem człowieka i śmiercią oraz precyzyjny warsztat. Jest wykładowcą w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie. Na stałe jest związany z galeriami: Aberbacha w Nowym Jorku, Spicchi dell`Est w Rzymie, AREA w Paryżu. Od 1970 r antydatuje wszystkie prace o 300 lat wstecz.

Malarz, rysownik, grafik, twórca plakatów, barokowej kaligrafii, scenografii teatralnej i telewizyjnej. Pomysłodawca i realizator spektakli Teatru Rysowania w czasie których na oczach publiczności powstają wielkoformatowe kompozycje. Znawca i kolekcjoner sztuki, głównie XVII wiecznej.

Przez szereg lat tworzył na przemian w pracowniach w Warszawie i w Paryżu. Zrealizował ponad 300 plakatów i uważany jest za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli "polskiej szkoły plakatu".

Artysta jest bohaterem filmu Andrzeja Papuzińskiego Bykowi chwała. Grał również jako aktor w filmach; Andrzeja Wajdy Danton i Krzysztofa Zanussiego Struktura kryształu. Uczestniczył w ponad 200 wystawach w kraju i za granicą, m. innymi w: Austrii, Belgii, Francji, Holandii, Kanadzie, Niemczech, Szwajcarii, USA, we Włoszech. Był pierwszym Polakiem, który miał indywidualną wystawę w Museum of Modern Art w Nowym Jorku (1985).


Galeria Tadeo-Art Bielsko - Biała :: Obrazy :: Galeria sztuki :: Sprzedaż obrazów :: Malarstwo współczesne :: Antyki
Home | Obrazy | Artyści | Antyki | Kontakt | Regulamin | Polityka prywatności | Dane adresowe | Teraz online: 9