**********************************

Start / Artyści / Informacja o Artyście


Bronisław CHROMY
Bronisław  CHROMY - -
-
rysunek węglem
(35x24)

dostępny w galerii
obrazów w galerii: 1Bronisław CHROMY - rzeźby dostępne w galerii
- - - -
- - - -
- - - -
- -Bronisław CHROMY - informacja o artyście

rzeźbiarz, medalier, malarz, rysownik, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, członek Polskiej Akademii Umiejętności, uczeń Xawerego Dunikowskiego

Urodził się w 1925 roku w Leńczach koło Lanckorony. Po ukończeniu Liceum Sztuk Plastycznych rozpoczął studia w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom uzyskał w 1956 roku.

Od ponad pięćdziesięciu lat bierze udział w wystawach zbiorowych i indywidualnych w Polsce i za granicą. Dzięki swojemu talentowi, niespożytej energii i pracowitości stale tworzy, a spod jego ręki wciąż wychodzą nowe dzieła, których charakterystyczny styl czyni je rozpoznawalnymi i niepowtarzalnymi.

Bronisław Chromy jest twórcą niezwykle uniwersalnym. W jego dorobku znajdują się zarówno monumentalne pomniki i duże rzeźby plenerowe, jak i niewielkie statuetki czy medale.

W swojej twórczości Bronisław Chromy podejmuje wiele tematów. Zwracają uwagę m.in. rzeźby o tematyce historycznej i martyrologicznej ("Pieta Oświęcimska"), muzycznej ("Pomnik Chopina"), kosmologicznej (Kopernik, konstelacje i układy gwiezdne) oraz animalistycznej (bardzo liczną grupę rzeźb z tej grupy podziwiać można w Autorskiej Galerii Rzeźby Bronisława Chromego w Parku Decjusza w Krakowie na Woli Justowskiej). Wśród niezwykłych rzeźb i pomników, które już na stałe wrosły w krakowski krajobraz z pewnością wymienić należy smoka wawelskiego znad Wisły, "Fontannę grajków" z Placu Wolnica, "Sowy" z plantów, "Owieczki" ze skweru przed Akademią Rolniczą, a także pomnik niezwykły - pomnik psa Dżoka, symbolu psiej wierności (usytuowany na bulwarach wiślanych pod Wawelem).

Tematykę animalistyczną podejmuje Profesor także w swoich zwykle mocno nasyconych barwnie i wyrazowo obrazach. Od lat, malarskiej pasji oddaje się Bronisław Chromy w czasie wakacyjnych pobytów w Domu Pracy Letniej na Mazurach. Te letnie plenery wieńczone są wystawami obrazów, co roku organizowanymi w Galerii Autorskiej.

W ostatnich latach profesor Bronisław Chromy zadebiutował jako pisarz wydając autobiografię pt. "Kamień i marzenie".

W marcu 2009 roku prof. Bronisław Chromy został Laureatem Złotego Medalu "Zasłużony Kulturze Gloria Artis"

Bronisław Chromy brał udział w wielu wystawach zbiorowych.
Od lat 60. ubiegłego wieku do dziś prezentuje również swoje prace na wystawach indywidualnych.

Zdobył też wiele nagród w konkursach na projekty pomników.


Galeria Tadeo-Art Bielsko - Biała :: Obrazy :: Galeria sztuki :: Sprzedaż obrazów :: Malarstwo współczesne :: Antyki
Home | Obrazy | Artyści | Antyki | Kontakt | Regulamin | Polityka prywatności | Dane adresowe | Teraz online: 5