**********************************

Start / Artyści / Informacja o Artyście


Piotr HORODYŃSKI
Piotr HORODYŃSKI - Cisza jest poezją
Cisza jest poezją
olej na płótnie
(120x100)

dostępny w galerii
Piotr HORODYŃSKI - Marzyciel II
Marzyciel II
olej płótno
(81x65)

dostępny w galerii
Piotr HORODYŃSKI - TĘSKNOTA
TĘSKNOTA
olej płótno
(120x100)

Piotr HORODYŃSKI - MONUMENT II
MONUMENT II
olej płótno
(73x65)

Piotr HORODYŃSKI - Róża wiatrów
Róża wiatrów
olej płótno
(100x73)

Piotr HORODYŃSKI - Martwa natura
Martwa natura
olej płótno
(50x40)

Piotr HORODYŃSKI - Po trzeciej stronie lustra
Po trzeciej stronie lustra
olej
(73x60)

dostępny
Piotr HORODYŃSKI - Ekwinokcjum
Ekwinokcjum
olej na płótnie
(81x65)

dostępny
Piotr HORODYŃSKI - Irys
Irys
olej płótno
(81x65)

dostępny
Piotr HORODYŃSKI - Woda
Woda
olej płótno
(70x50)

dostępny
Piotr HORODYŃSKI - Nowy początek
Nowy początek
olej płótno
(81x65)

dostępny
Piotr HORODYŃSKI - Oczekiwanie
Oczekiwanie
olej na płótnie
(100x81)

dostępny
Piotr HORODYŃSKI - Niewypowiedziane słowa
Niewypowiedziane słowa
olej na płótnie
(100x81)

dostępny
Piotr HORODYŃSKI - Przebudzenie
Przebudzenie
olej na płótnie
(120x100)

Piotr HORODYŃSKI - DREAMLAND
DREAMLAND
olej płótno
(100x120)

Piotr HORODYŃSKI - Nowa natura 2
Nowa natura 2
olej płótno
(73x60)

Piotr HORODYŃSKI - Marzyciel
Marzyciel
olej płótno
(73x60)

obrazów w galerii: 17


Piotr HORODYŃSKI - informacja o artyście

Piotr Horodyński – artysta „wiecznie poszukujący”, o bardzo szerokim spektrum zainteresowań. Zajmuje się różnymi dziedzinami sztuki. To malarz, grafik, ilustrator, animator, projektant, fotograf i twórca literatury dla dzieci. Ukończył Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Dyplom z grafiki projektowej uzyskał u prof. Stanisława Łabędzkiego i prof. Bogusława Balickiego. Malarstwa uczył się w pracowni prof. Mariana Kępińskiego. Jego obrazy znajdują się w kolekcjach prywatnych w Polsce i USA. Współpracuje z galeriami i domami aukcyjnymi w całym kraju.


Sztuka zawsze była jego pasją i częścią życia. Największy wpływ na jego prace wywarła twórczość Zdzisława Beksińskiego, Wojciecha Siudmaka, Jacka Yerki oraz Rafała Olbińskiego.

Piotr Horodyński zajmuje się głównie malarstwem sztalugowym. Posługuje się techniką olejną i akrylową, a także innymi technikami tradycyjnymi, jak ołówek i tusz. Obraz zawsze zaczyna od akrylowego szkicu, następnie kładzie akrylową podmalówkę, po jej wyschnięciu powstaje kolejna podmalówka, tym razem olejna. Na mokrej farbie dodaje kolejne szczegóły obrazu, stopniowo zmniejszając rozmiary pędzli. Ostatnim etapem jest dodawanie laserunkowych detali rozcieńczoną farbą.


Piotr Horodyński unika zaszufladkowania do jednego nurtu malarstwa. Lubi eksperymentować, bawić się formą i kolorem, zmieniać zarówno technikę, jak i tematykę swoich prac. Przykłada wielką wagę do detali. Od wielu lat eksploruje także nowoczesne techniki i formy graficzne. Ceni grafikę komputerową,animację oraz fotografię jako środki wyrazu artystycznego.


Stylistycznie jego malarstwo nawiązuje do realizmu magicznego i surrealizmu. Maluje z wyobraźni, często pod wpływem literatury i muzyki. Niejednokrotnie inspiracją do stworzenia obrazu staje się natura, uchwycone w fotograficznym kadrze niuanse przyrody, oraz architektura. Tematycznie swoje malarstwo dzieli na trzy kategorie – Przestrzenie, Formy i Iluzje. Ulubionymi motywami obrazów Piotra Horodyńskiego są woda i skała – symbolizujące energię i trwałość – traktowane jako żywioły, a zarazem metafora losu człowieka. Symbolizm w pracach Piotra Horodyńskiego jest subtelny, delikatny. Główną, choć nieoczywistą, problematyką jego prac jest poszukiwanie, odkrywanie własnej drogi i podążanie nią, docieranie do celu, pomimo przeszkód. A także konieczność dokonywania wyborów, pragnienie wolności, swobody i podnoszenie się po upadku. Elementy architektury to najczęściej ruiny - świadectwo przeszłości, dawnych wydarzeń, zmienione wskutek nieubłaganego upływu czasu lub walki. Rozwiązując zagadnienia formy, w swoich pracach poszukuje właściwego kształtu, idealnej kompozycji, barwy i faktury przedmiotu.


W twórczości Piotra Horodyńskiego ważne miejsce zajmuje realizm magiczny i elementy baśniowe. Te iluzje odzwierciedlają potrzebę ucieczki od rzeczywistości w świat marzeń i snów, jaką odczuwa tak wielu ludzi. Maluje nieistniejące, bajkowe krainy, na pozór radosne i beztroskie, oderwane od codzienności – zawsze jednak mające odniesienie do realnego, otaczającego świata i wyzwań, jakie każdego dnia rzuca nam życie, pragnienia ucieczki. Ta fantastyka, przenikająca się z rzeczywistością, z jednaj strony wywołuje uśmiech i uspokaja, a z drugiej łagodnie prowokuje do zadawania pytań i poszukiwania nie zawsze łatwych odpowiedzi.

Piotr Horodyński unika prostych, oczywistych przekazów i nie narzuca interpretacji, szanując prawo każdego do tworzenia własnej opowieści. Stara się, aby jego prace nie pozostawiały widza obojętnym, aby skłaniały do refleksji, spojrzenia poza „ramy” i porzucenie utartych schematów. To malarstwo intuicyjnie pobudza wyobraźnię, ukrytą świadomość.

Piotr Horodyński brał udział w wystawach galerii EPCOT oraz zbiorowych wystawach malarstwa i grafiki fantastycznej. Prace Piotra Horodyńskiego były prezentowane między innymi na wystawach w Forum Fabricum w Łodzi oraz w Operze Śląskiej w Bytomiu. Jego grafiki ukazały się na okładkach książek, płyt CD, VCD i DVD oraz na okładkach i galeriach wielu czasopism (m.in. Fantastyka, GFX),.


Jest autorem książki “Photoshop. Sztuka Tworzenia”, będącej próbą powiązania zagadnień historii sztuki z najnowszymi mediami graficznymi. Fascynuje go książka i ilustracja dziecięca, a także ich wpływ na wychowanie i rozwój emocjonalny i intelektualny dzieci. Jest Jest autorem wierszy i książek dla najmłodszych, do których sam opracowuje szatę graficzną. Piotr Horodyński przez kilka lat łączył działalność artystyczną i dydaktyczną - prowadził warsztaty edukacyjne dla najmłodszych, poświęcone barwie, postrzeganiu kolorów, wpływowi kolorów na psychikę człowieka, zmysłowi widzenia oraz iluzjom optycznym.


Galeria Tadeo-Art Bielsko - Biała :: Obrazy :: Galeria sztuki :: Sprzedaż obrazów :: Malarstwo współczesne :: Antyki
Home | Obrazy | Artyści | Antyki | Kontakt | Regulamin | Polityka prywatności | Dane adresowe | Teraz online: 8